Festivalul Național de Teatru

În perioada 21-30 octombrie 2016 va avea loc în București Festivalul Național de Teatru.

Produs de UNITER, ARCUB şi Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti, festivalul va reuni trupe de teatru din întreaga țară.

Programul festivalului este următorul:
Vineri, 21 octombrie

EVENIMENT

19.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare
DESCHIDEREA FNT

SPECTACOLE
Spectacol-coupé în două părţi:
19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Studio
Partea I: Un minut de dans sau UF!!!
Un spectacol de Gigi Căciuleanu
Produs de: Fundaţia Art Production, în parteneriat cu Teatrul Mic, Bucureşti
Durata: 1h 06 m fără pauză
Spectacol de dans-laborator

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Studio
Partea a II-a: Vivaldi şi anotimpurile
Scenariul, regia şi coregrafia: Gigi Căciuleanu
Decorul şi costumele: Măriuca Ignat
Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”
Durata: 1h 17 min fără pauză
Spectacol de dans

18.00 Teatrul Bulandra, Sala „Toma Caragiu”
Marmură de Iosif Brodski
Regia: Yuri Kordonsky
Decorul şi costumele: Nina Brumuşilă
Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti
Durata: 1h 25 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

18.00 Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”
Carousel, adaptare de Andrei Şerban şi Daniela Dima, după piesa „Liliom” de Ferenc Molnár şi filmul cu acelaşi titlu de Fritz Lang
Direcţia de scenă: Andrei Şerban
Decorul: arh. Octavian Neculai
Costumele: Lia Manţoc
Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti
Durata: 2h 30 min cu pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Mare
FRESCA, după basmul chinezesc „The Painting on the Wall”
Coregrafia: Angelin Preljocaj
Costumele: Azzedine Alaïa
Scenografia: Constance Guisset
Produs de: Compania de Balet Preljocaj, Paris, Franţa
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol de dans

20.00 ARCUB Hanul Gabroveni
Obsesii – vino, vezi, nu spune nimănui! de Claudiu Sfirschi-Lăudat
Regia: Yannis Paraskevopoulos
Scenografia şi costumele: Lia Dogaru
Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti
Durata: 1h 15 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Pictură
O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii, după un roman de Mark Haddon
Regia: Bobi Pricop
Scenografia: Adrian Damian
Costumele: Liliana Cenean
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

22.00 Godot Café Teatru
Fata din curcubeu de Lia Bugnar
Regia: Lia Bugnar
Produs de: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti
Durata: 1h 20 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Sâmbătă, 22 octombrie

SPECTACOLE
17.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Pictură
O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii, după un roman de Mark Haddon
Regia: Bobi Pricop
Scenografia: Adrian Damian
Costumele: Liliana Cenean
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”
Carousel, adaptare de Andrei Şerban şi Daniela Dima, după piesa „Liliom” de Ferenc Molnár şi filmul cu acelaşi titlu de Fritz Lang
Direcţia de scenă: Andrei Şerban
Decorul: arh. Octavian Neculai
Costumele: Lia Manţoc
Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti
Durata: 2h 30 min cu pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Mare
FRESCA, după basmul chinezesc „The Painting on the Wall”
Coregrafia: Angelin Preljocaj
Costumele: Azzedine Alaïa
Scenografia: Constance Guisset
Produs de: Compania de Balet Preljocaj, Paris, Franţa
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol de dans

19.00 Teatrul Metropolis, Sala Mare
A douăsprezecea noapte de William Shakespeare
Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti
Durata: 2h 45 min cu pauză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Bulandra, Sala „Toma Caragiu”
Marmură de Iosif Brodski
Regia: Yuri Kordonsky
Decorul şi costumele: Nina Brumuşilă
Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti
Durata: 1h 25 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

22.00 Godot Café Teatru
Fata din curcubeu de Lia Bugnar
Regia: Lia Bugnar
Produs de: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti
Durata: 1h 20 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Duminică, 23 octombrie

SPECTACOLE
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Studio
Meteorul de Friedrich Dürrenmatt
Regia: Mihai Măniuţiu
Scenografia: Adrian Damian
Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara
Durata: 2h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Pictură
Între noi e totul bine de Dorota Masłowska
Regia: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Durata: 1h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

19.00 Teatrul Metropolis, Sala Mare
A douăsprezecea noapte de William Shakespeare
Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti
Durata: 2h 45 min cu pauză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 Godot Café Teatru
Creditul de Jordi Galcerán
Regia: Mihai Constantin
Scenografia: Maria Dore
Produs de: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti
Durata: 1h 20 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”
Punctul orb de Yannis Mavritsakis
Regia: Radu Afrim
Decorul: Adrian Damian
Costumele: Claudia Castrase
Produs de: Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti
Durata: 1h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

22.00 CREART
Mon Cabaret Noir
Conceptul, regia, coregrafia şi costumele: Răzvan Mazilu
Produs de: Teatrelli – CREART (Centrul de Creaţie, Artă şi Tradiţie al Municipiului Bucureşti)
Durata: 1h 30 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

PROIECŢIE DE FILM
19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Atelier
Livada de vişini de A.P.Cehov
Regia: Alexandru Lustig
Co-producţie: TVR şi Fundaţia Teatru Contemporan
Durata: 2h 20 min

Luni, 24 octombrie

SPECTACOLE
18.00 Teatrul Nottara, Sala „George Constantin”
Trei nopţi cu Madox de Matei Vişniec
Regia: Mihai Lungeanu
Scenografia: Luana Drăgoiescu
Produs de: Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Durata: 1h 40 min fără pauză

18.00 Green Hours
LUNGS de Duncan Macmillan
Regia: Nicolae Constantin Tănase
Produs de: VANNER Collective, în colaborare cu Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”
Punctul orb de Yannis Mavritsakis
Regia: Radu Afrim
Decorul: Adrian Damian
Costumele: Claudia Castrase
Produs de: Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti
Durata: 1h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Atelier
Băiatul din Brooklyn de Donald Margulies
Regia: Cristi Juncu
Scenografia: Vladimir Turturică
Produs de: Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti
Durata: 2h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

20.00 Teatrul Bulandra, Sala „Toma Caragiu”
Oameni obişnuiţi un spectacol de Gianina Cărbunariu
Scenografia şi video: Mihai Păcurar
Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Durata: 1h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

20.00 Godot Café Teatru
Creditul de Jordi Galcerán
Regia: Mihai Constantin
Scenografia: Maria Dore
Produs de: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti
Durata: 1h 20 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Pictură
Între noi e totul bine de Dorota Masłowska
Regia: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Durata: 1h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

22.00 ARCUB Hanul Gabroveni
Obsesii – vino, vezi, nu spune nimănui! de Claudiu Sfirschi-Lăudat
Regia: Yannis Paraskevopoulos
Scenografia şi costumele: Lia Dogaru
Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti
Durata: 1h 15 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Marţi, 25 octombrie

SPECTACOLE
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Mare
Iulius Caesar de William Shakespeare
Regia: Silviu Purcărete
Scenografia: Dragoş Buhagiar
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 2h 30 min cu pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Atelier
Băiatul din Brooklyn de Donald Margulies
Regia: Cristi Juncu
Scenografia: Vladimir Turturică
Produs de: Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti
Durata: 2h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul Bulandra, Sala „Toma Caragiu”
Oameni obişnuiţi un spectacol de Gianina Cărbunariu
Scenografia şi video: Mihai Păcurar
Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Durata: 1h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

18.00 Teatrul Nottara, Sala „George Constantin”
Trei nopţi cu Madox de Matei Vişniec
Regia: Mihai Lungeanu
Scenografia: Luana Drăgoiescu
Produs de: Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Durata: 1h 40 min fără pauză

18.00 Teatrul Metropolis, Sala Amfiteatru
Efectul razelor gamma asupra crăiţelor lunatice de Paul Zindel
Regia: Mariana Cămărăşan
Scenografia: Vladimir Turturică
Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti
Durata: 2h fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”
Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek
Regia: László Bocsárdi
Decorul: József Bartha
Costumele: Zsuzsanna Kiss
Produs de: Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Durata: 2h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Studio
Scurte povestiri (Imersiune, Ardere, Li)
Coregrafia şi interpretarea: Carolyn Carlson
Muzica originală: Nicolas de Zorzi, Meredith Monk, Aleksi Aubry-Carlson
Produs de: Centre Chorégraphique National Roubaix Nord-Pas de Calais, în parteneriat cu Théâtre National de Chaillot & Carolyn Carlson Company
Durata: 1h 20 min fără pauză
Spectacol de dans

21.00 Teatru UNTEATRU
The Sunset Limited de Cormac McCarthy
Regia: Andreea şi Andrei Grosu
Scenografia: Vladimir Turturică
Produs de: Teatrul UNTEATRU
Durata: 1h 40 min fără pauză

22.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Pictură
Prin vis, scenariul de Varga Mátyás
Regia, spaţiul scenografic, costumele şi coregrafia: Pál Frenak
Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara
Durata: 1h fără pauză
Spectacol de dans
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Miercuri, 26 octombrie

SPECTACOLE
17.00 şi 21.00 Teatrul Bulandra, Sala „Toma Caragiu”
Pelicanul de August Strindberg
Regia: Felix Alexa
Scenografia: Carmencita Brojboiu
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 1h 10 min fără pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Pictură
Prin vis, scenariul de Varga Mátyás
Regia, spaţiul scenografic, costumele şi coregrafia: Pál Frenak
Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara
Durata: 1h fără pauză
Spectacol de dans
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 Teatrul ACT
Apă de mină de Csaba Székely
Un proiect coordonat de Oana Stoica
Scenografia: Vladimir Iuganu
Produs de: Teatrul ACT, Bucureşti şi Scena9
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Fuchsiada după Urmuz
O instalaţie teatrală imaginată de Helmut Stürmer, asistat de Silviu Purcărete
Costumele: Corina Grămoşteanu
Măştile: Ilona Varga-Járó
Decorul şi light-design-ul: Helmut Stürmer
Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara
Durata: 1h 10 min fără pauză
Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română şi engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

20.00 Opera Naţională Bucureşti
Cafeneaua de Carlo Goldoni
Regia: Silviu Purcărete
Scenografia: Dragoş Buhagiar
Produs de: Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Durata: 2h 20 min cu pauză

20.00 Teatrul Metropolis, Sala Amfiteatru
Efectul razelor gamma asupra crăiţelor lunatice de Paul Zindel
Regia: Mariana Cămărăşan
Scenografia: Vladimir Turturică
Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti
Durata: 2h fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”
Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek
Regia: László Bocsárdi
Decorul: József Bartha
Costumele: Zsuzsanna Kiss
Produs de: Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Durata: 2h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul UNTEATRU
The Sunset Limited de Cormac McCarthy
Regia: Andreea şi Andrei Grosu
Scenografia: Vladimir Turturică
Produs de: Teatrul UNTEATRU
Durata: 1h 40 min fără pauză

Joi, 27 octombrie

SPECTACOLE
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Atelier
Scene dintr-o căsnicie de Ingmar Bergman
Regia: Radu Jude
Scenografia: Iuliana Vîlsan
Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara
Durata: 2h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”
Linoleum de Vladimir şi Oleg Presniakov
Regia: Alexandru Dabija
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Durata: 2h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

18.00 Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan”
La Pulce, după „Puricele în ureche” de Georges Feydeau
Adaptarea scenică şi regia: Horaţiu Mălăele
Decorul: Lia Manţoc
Costumele: Anca Răduţă
Produs de: Teatrul de Comedie, Bucureşti
Durata: 1h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

20.00 Teatrul Mic
Anul dispărut.1989 de Peca Ştefan
Regia: Ana Mărgineanu
Scenografia: Anda Pop
Produs de: Teatrul Mic, Bucureşti
Durata: 1h 50 min fără pauză

20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Fuchsiada după Urmuz
O instalaţie teatrală imaginată de Helmut Stürmer, asistat de Silviu Purcărete
Costumele: Corina Grămoşteanu
Măştile: Ilona Varga-Járó
Decorul şi light-design-ul: Helmut Stürmer
Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara
Durata: 1h 10 min fără pauză
Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română şi engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Studio
Acum
Coregrafia: Carolyn Carlson
Scenografia, foto şi video: Maxime Ruiz
Costume:  Chrystel Zingiro
Produs de: Théâtre National de Chaillot. In colaborare cu: Carolyn Carlson Company. O coproducţie: Ballet du Nord – Centre Chorégraphique National Roubaix Nord-Pas de Calais / L’Atelier à spectacle / La scène conventionnée de l’Agglo du Pays de Dreux
Durata: 1h 20 min fără pauză
Spectacol de teatru-dans, text în limba engleză cu traducere în limba română

22.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Pictură
Pour toujours (În vecii vecilor)
Regia, decorul şi coregrafia: Dominique Serrand
Costumele: Carmencita Brojboiu
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol de dans

22.00 CREART
Mon Cabaret Noir
Conceptul, regia, coregrafia şi costumele: Răzvan Mazilu
Produs de: Teatrelli – CREART (Centrul de Creaţie, Artă şi Tradiţie al Municipiului Bucureşti)
Durata: 1h 30 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Vineri, 28 octombrie

SPECTACOLE
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Atelier
Scene dintr-o căsnicie de Ingmar Bergman
Regia: Radu Jude
Scenografia: Iuliana Vîlsan
Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara
Durata: 2h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Pictură
Pour toujours (În vecii vecilor)
Regia, decorul şi coregrafia: Dominique Serrand
Costumele: Carmencita Brojboiu
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol de dans

18.00 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
Micul Prinţ de Antoine de Saint-Exupéry
Regia: Peter Kerek
Decorul şi costumele: Iuliana Vîlsan
Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română şi engleză

18.00 Teatrul Odeon, Sala Studio
Kafka. 5 vise, după scrieri de Franz Kafka
Scenariul, regia, decorul, coloana sonoră: Dragoş Galgoţiu
Costumele: Lia Manţoc
Coregrafia: Răzvan Mazilu
Produs de: Teatrul Odeon, Bucureşti
Durata: 2h 10 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan”
La Pulce, după „Puricele în ureche” de Georges Feydeau
Adaptarea scenică şi regia: Horaţiu Mălăele
Decorul: Lia Manţoc
Costumele: Anca Răduţă
Produs de: Teatrul de Comedie, Bucureşti
Durata: 1h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

20.00 Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”
Linoleum de Vladimir şi Oleg Presniakov
Regia: Alexandru Dabija
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Durata: 2h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Mic
Anul dispărut.1989 de Peca Ştefan
Regia: Ana Mărgineanu
Scenografia: Anda Pop
Produs de: Teatrul Mic, Bucureşti
Durata: 1h 50 min fără pauză

22.00 Green Hours
LUNGS de Duncan Macmillan
Regia: Nicolae Constantin Tănase
Produs de: VANNER Collective, în colaborare cu Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Sâmbătă, 29 octombrie

SPECTACOLE
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Studio
Un duşman al poporului de Arthur Miller, adaptare după piesa lui Henrik Ibsen
Regia: Claudiu Goga
Decorul: Andu Dumitrescu
Costumele: Lia Dogaru
Produs de: Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Durata: 2h 20 min cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul Odeon, Sala Studio
Kafka.5 vise, după scrieri de Franz Kafka
Scenariul, regia, decorul, coloana sonoră: Dragoş Galgoţiu
Costumele: Lia Manţoc
Coregrafia: Răzvan Mazilu
Produs de: Teatrul Odeon, Bucureşti
Durata: 2h 10 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Mare
Livada de vişini de A.P.Cehov
Adaptarea şi regia: Lev Dodin
Scenografia: Aleksander Borovsky
Produs de: Teatrul „Maly Drama” Sankt-Petersburg, Rusia
Durata: 2h 45 min cu pauză
Spectacol în limba rusă cu traducere în limbile română şi engleză

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Atelier
L’Om DAdA
Un spectacol coregrafic de Gigi Căciuleanu,
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti. Spectacolul este realizat sub auspiciile Centrului de Cercetare şi Creaţie Teatrală „Ion Sava”, în colaborare cu Gigi Căciuleanu Romania Dance Company şi Fundaţia Art Production şi cu sprijinul Institutului Cultural Român
Durata: 1h fără pauză
Spectacol de teatru-dans

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
La ordin, Fürher! de Brigitte Schwaiger
Regia: Mihai Măniuţiu
Scenografia: Adrian Damian
Costumele: Claudia Castrase
Coregrafia: Andrea Gavriliu
Produs de: Teatrul „Aureliu Manea” Turda
Durata: 1h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Pictură
Sfârşit de partidă de Samuel Beckett
Regia: Tompa Gábor
Scenografia: Judit Dobre Kóthay
Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”
Durata: 1h 40 min fără pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

Duminică, 30 octombrie

SPECTACOLE
17.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
La ordin, Fürher! de Brigitte Schwaiger
Regia: Mihai Măniuţiu
Scenografia: Adrian Damian
Costumele: Claudia Castrase
Coregrafia: Andrea Gavriliu
Produs de: Teatrul „Aureliu Manea” Turda
Durata: 1h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 şi 20.00 Teatrul Bulandra, Sala „Toma Caragiu”
The Bach Files
Un spectacol de Alexandru Darie
Scenografia: arh. Octavian Neculai
Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti
Durata: 1h 15 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Mare
Livada de vişini de A.P.Cehov
Adaptarea şi regia: Lev Dodin
Scenografia: Aleksander Borovsky
Produs de: Teatrul „Maly Drama” Sankt-Petersburg, Rusia
Durata: 2h 45min cu pauză
Spectacol în limba rusă cu traducere în limbile română şi engleză

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Studio
Dansând în noapte de Patrick Ellsworth
Regia: Vlad Massaci
Scenografia şi light-design-ul: Andu Dumitrescu
Produs de: Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
Durata: 2h 05 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Atelier
L’Om DAdA
Un spectacol coregrafic de Gigi Căciuleanu,
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti. Spectacolul este realizat sub auspiciile Centrului de Cercetare şi Creaţie Teatrală „Ion Sava”, în colaborare cu Gigi Căciuleanu Romania Dance Company şi Fundaţia Art Production şi cu sprijinul Institutului Cultural Român
Durata: 1h fără pauză
Spectacol de teatru-dans

20.00 Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”
Cutia Pandorei de Katalin Thuróczy
Regia, ilustraţia muzicală şi light-design-ul: Felix Alexa
Scenografia: Andrada Chiriac
Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti
Durata: 1h 20 min fără pauză

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Pictură
Sfârşit de partidă de Samuel Beckett
Regia: Tompa Gábor
Scenografia: Judit Dobre Kóthay
Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”
Durata: 1h 40 min fără pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

22.00 Teatrul ACT
Apă de mină de Csaba Székely
Un proiect coordonat de Oana Stoica
Scenografia: Vladimir Iuganu
Produs de: Teatrul ACT, Bucureşti şi Scena9
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

Biletele pot fi achiziționate pe https://www.mystage.ro/fnt/